• ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #58684  από θεόδωρος27
 Παρ Αύγ 26, 2011 8:59 pm
σημερα πηρα στα χερια μου μαγνητικη που εκανα προ ημερων
αναφερει καποιες νεες βλαβες αλλα αυτεσ οι νεες βλαβες εκτος απο παθολογικο εμπλουτισμο περιβαλοντε και απο οιδημα
δεν μπορεσα να βρω κανενα γιατρο μερες που ειναι και εχω μπει σε πολλες σκεψεις
μηπως ξερει καποιος να μου πει τι ειναι αυτο το οιδημα απομυελινωτικων βλαβων?
 #58686  από tom80
 Παρ Αύγ 26, 2011 10:31 pm
Φίλε μην ανηχυσχεις
Το οιδιμα δεν ειναι κατι που πρέπει να σε τρομάξει προφανώς έχεις και ενεργή εστία εκεί.
σύμφωνα και με τον γιατρό μου εμφάνιζεται ταυτόχρονα με την εστία που προσλαμβάνει σκιαγράφικο και ειναι ενδεικτικό μεγάλης ενέργότητας της συγκεκριμένης εστίας.
εγω δεν επάθα κατι. έπερνα την κορτιζόνη μου από το στομα (χαπάκια medrol) και μετα από κανα 2 εβδομαδες ήμουν καλά.
Ελπίζω να βοήθησα
 #58694  από billios
 Σάβ Αύγ 27, 2011 10:35 am
Εχει δικιο ο ΤΟΜ 80,το οιδημα ειναι γυρω απ΄τις εστιες και προσλαμβανουν σκιαγραφικο διοτι μιλαμε για εστιες ενεργες σε φουλ δραση.Οταν ειχα διαβασει και την δικια μου μαγνητικη και διαβασα για το οιδημα της εστιας μου μιλαμε οτι την 'ακουσα' γερα....μεχρι που αρχικα μου εξηγησαν τα παιδια στο φορουμ και αργοτερα ο δοκτορας.
 #58704  από pelopidas
 Σάβ Αύγ 27, 2011 1:25 pm
σωστα τα λενε οι φιλοι μας
σ' αυτη τη φαση η κορτιζονη βοηθα
 #58716  από θεόδωρος27
 Σάβ Αύγ 27, 2011 8:33 pm
να ειστε καλα βρε παιδια καπως ηρεμησα τωρα
γιατι να πω την αληθεια το μυαλο μου πηγαινε αλλου
 #58717  από billios
 Σάβ Αύγ 27, 2011 10:54 pm
Επιβαλεται να ηρεμησεις για να ξεκινηση η αντιστροφη των συμπτωματων σου,μην πνιγεις στις ορολογιες της μαγνητικης επισης να ξερεις πως οι ορολογιες αλλαζουν απο ακτινολογο σε ακτινολογο,το σιγουρο ειναι οτι εισαι σε φαση ωσης.Επι ευκαιριας να απευθηνθω στους παλαιοτερους και πιο εμπειρους,εαν τα συμπτωματα 'παλευονται' [σχετικο το 'παλευονται' εννοωντας τουλαχιστον μη δυσλητουργια κινητικη] να κανουμε οικονομια στην κορτιζονη?
 #58718  από Π.Μ79
 Κυρ Αύγ 28, 2011 3:37 am
Το θέμα με τις ώσεις, είναι αν θα μας μείνει κουσούρι μετά.

Το κάθε σύμπτωμα, είναι καθαρά υποκειμενικό πόσο και αν το αντέχει κάποιος.

Αν βέβαια ''παλεύονται'' τα συμπτώματα, ναι καλό θα είναι να μη τρέχουμε συνέχεια για κορτιζόνη.
Ούτως ή άλλως, η κορτιζόνη δε γιατρεύει τα συμπτώματα, απλά τα απαλύνει, αλλά από την άλλη, η συνεχής και μακροχρόνια χρήση κορτιζόνης, δημιουργεί οστεοπενία με επακόλουθο την οστεοπόρωση.

Καλό θα είναι όσοι/όσες κάναν πολλές φορές flash, να κάνουν και ένα έλεγχο οστικής πυκνότητας, απλά για να ξέρουν πού βαδίζουν.
 #58719  από Μιμικαμ
 Κυρ Αύγ 28, 2011 8:39 am
Πολύ σωστή επισήμανση.....

Το βέβαιο είναι ο,τι η κορτιζόνη δεν γιατρεύει, επιταχύνει ισως την ανάρρωση, αλλά
έχει και τα δυσάρεστα επακόλουθα.....οστεοπενία και κατ'επέκταση οστεοπόρωση....
ζωντανό παράδειγμα....τώρα βρίσκομαι με μια σειρά απο φάρμακα προς αντιμετώπισή της,
με τις διάφορες ψιλοπαρενέργειές τους.... προσοχή..... :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #58720  από pelopidas
 Κυρ Αύγ 28, 2011 8:42 am
οι καλυτεροι γιατροι ειναι οι ασθενεις του φορουμ
 #58733  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Αύγ 28, 2011 12:18 pm
Μιμικαμ έγραψε:Πολύ σωστή επισήμανση.....

Το βέβαιο είναι ο,τι η κορτιζόνη δεν γιατρεύει, επιταχύνει ισως την ανάρρωση, αλλά
έχει και τα δυσάρεστα επακόλουθα.....οστεοπενία και κατ'επέκταση οστεοπόρωση....
ζωντανό παράδειγμα....τώρα βρίσκομαι με μια σειρά απο φάρμακα προς αντιμετώπισή της,
με τις διάφορες ψιλοπαρενέργειές τους.... προσοχή..... :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
:bow-yellow: Συμφωνω και επαυξανω :bow-yellow: ΚΑΛΗΜΕΡΑ :happy-bouncymulticolor: :banana-dreads: :happy-cheerleadersmileygirl: