• πονος...

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #55172  από anni
 Πέμ Ιουν 23, 2011 5:51 pm
αχ παιδια.....πεστε μου τις δικες σας εμπειριες......
εδω και ποσο καιρο εκτος ολα τα αλλα ποναω τις περισσοτερες μερες και ωρες.....
το κορμι μου ολο χερια ποδια.......
προσπαθω να μην παιρνω αλλα φαρμακα αλλα ειμαι στα ορια μου......
 #55174  από FANTOMAS
 Πέμ Ιουν 23, 2011 6:00 pm
θύμισε μου λιγάκι τι ''καλούδια'' παίρνεις ....
 #55175  από anni
 Πέμ Ιουν 23, 2011 6:13 pm
κανω μονο την ενεση rebif 44....depon πριν και μετα.......
και βιταμινες eviol......βιταμινη ε......αν και τωρα τελευταια δεν την παιρνω.....
τιποτα αλλο........
 #55177  από elenipir
 Πέμ Ιουν 23, 2011 6:24 pm
fantoma για δωσε τα φωτα σου γιατι και εγω εχω αρχισει να ποναω στα ποδια και στα χερια ....... :obscene-hanged:
 #55178  από FANTOMAS
 Πέμ Ιουν 23, 2011 6:31 pm
anni έγραψε:κανω μονο την ενεση rebif 44....depon πριν και μετα.......
και βιταμινες eviol......βιταμινη ε......αν και τωρα τελευταια δεν την παιρνω.....
τιποτα αλλο........

για το rebif και ειδικά το 44 δεν θέλω να μιλήσω το έπαιρνα αρκετά χρόνια και ξέρω, αυτό που θέλω να σου πω είναι όχι μόνο να συνεχίσεις το eviol , αλλά να εμπλουτίσεις τις βιταμίνες που παίρνεις με B,C και D αν σου φαίνονται πολλά και θέλεις να επιμένεις σε χαπάκι (μη όντας γιατρός) θα σου πω το Naprosyn σαν παυσίπονο αλλά πριν το πάρεις δες εδώ http://www.drugs.com/naprosyn.html

δεν θα σου πω να το συζητήσεις με το γιατρό σου γιατί είμαι σίγουρος το έχεις κάνει με τα γνωστά αποτελέσματα.
 #55180  από anni
 Πέμ Ιουν 23, 2011 6:52 pm
fantoma σ ευχαριστω για τις απαντησεις σου........
θελω να προσθεσω οτι ο πονος δεν ειναι μονο τη μερα μετα ενεσης.......
ειναι ασχετο....γι αυτο και το αναφερω.......
με κανει και νοιωθω ασχημα..........
αν αρχισω αλλα φαρμακα θα πρεπει να τα παιρνω συνεχεια......
μιλησα με τον γιατρο......μου ειπε αν συνεχισεις να πονας ελα να σε δω.....
:pray: :pray: προσπαθω να κανω υπομονη.......
 #55181  από FANTOMAS
 Πέμ Ιουν 23, 2011 7:19 pm
anni έγραψε: θελω να προσθεσω οτι ο πονος δεν ειναι μονο τη μερα μετα ενεσης.......
ειναι ασχετο....γι αυτο και το αναφερω.......
και ποιος σου είπε οτι ο πόνος της ένεσης είναι μόνο την μέρα μετά την ένεση ; σ εμένα ο πόνος λιγόστευε όταν ερχόταν η μέρα για την επόμενη ένεση οπότε και ξεκίναγε πάλι ο κύκλος , πόνο στα κόκαλα πόνο στους μυείς παντού , ήμουν αντικοινωνικός , νευρίαζα με το παραμικρό , κλεινόμουν μόνος στο δωμάτιο μου γιατί δεν με καταλάβαινε ΚΑΝΕΙΣ -ο ορισμός της κατάθλιψης- , δεν θα σου πω οτι μετα την επέμβαση ΧΕΝΦΑ έγινα καλά , αλλα μετα το σταμάτημα της ιντερφερόνης σίγουρα έγινα καλύτερα.

Ξαναβρήκα την χαμένη μου αυτοπεποίθηση , χαίρομαι τα παιδιά μου του φίλους μου την ζωή , ΝΑΙ είμαι απόλυτος οι ενέσεις όλα αυτά μου τα είχαν πάρει , έχω ένα φίλο διαβητικό και ναι σ αυτόν η ένεση του, είναι η ζωή του , την κάνει και γίνεται άλλος άνθρωπος , εμείς την κάνουμε και μας πάει όλο και πιο κάτω.

Καταλαβαίνω οτι έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου αλλά ας σου αποδείξει τα οφέλη της ιντερφερονης και εγω την ξεκινάω πάλι , πρόσεξε τα οφέλη , ΟΧΙ ΤΑ ΠΙΘΑΝΑ ΟΦΕΛΗ , με τα χρόνια γίναμε και νομικοί και μάθαμε και εμείς πως να παίζουμε με τις λέξεις .

Συγνώμη που σε ζάλισα
 #55182  από kate2002
 Πέμ Ιουν 23, 2011 7:19 pm
αννι, όσο εκανα εγω το extavia απο τον πονο τον πολυ -παντου ομως- σε κοκκαλα-κρεατα-ακομα και στις ριζες των (απανταχου) τριχων μου-μη γελατε δεν ειναι αστειο- δεν μπορουσα οχι να σηκωθω, αλλα ουτε να στριψω στο κρεβατι. κι ειχα και τα διαολακια μου, και το νεογεννητο... σωτηρια ειδα οταν το σταματησα, και μαλιστα μεσα στο μηνα.
και σκεφτομαι τωρα οτι σκεφτομουν τοτε οτι αντεχω τον πονο, ιδεα μου θαναι, δεν με πειραζει η ενεση ελεγα, αν ειναι ναμαι καλα δεν ειναι τιποτα... και οσο θυμαμαι ποσο δυσκολο ηταν ολα να γινονται πονεμενα θυμωνω... δεν εχω συμβουλη να σου δωσω καλη μου, εγω απλως το σταματησα...
 #55183  από kate2002
 Πέμ Ιουν 23, 2011 7:21 pm
αν ειχα δει την απαντηση σου φαντομα, δε θα προσθετα κατι... αλλα πηγα να κανω φραπε...
 #55186  από billios
 Πέμ Ιουν 23, 2011 7:37 pm
θα συμφωνησω με τον φαντομα με την προσεγγιση,καλο ειναι να περνεις βιταμινες,τωρα για το ναπροζιν ξερω καλα [πρωσοπικα] οτι ειναι αντιφλεγμονοδες και παυσιπονο οχι ιδιαιτερα βαρυ και βοηθαει βεβαια για τους δικους μου σφαχτες με βοηθησε τρομερα πολλυ η νεβρομπιον [βιταμινες β ] αλλα δυστηχως μιλαμε για ενεσιμη