• Ηλιοφάνεια-Βιταμίνη_D-MS

  • Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
 #31334  από Νικος
 Δευ Ιουν 21, 2010 7:52 pm
Φαίνεται πως υπάρχει κάποια συσχέτιση ανάμεσα σε ηλιοφάνεια που δεχόμαστε σε βρεφική-παιδική-εφηβική ηλικία και MS ακόμα και μήνα γέννησης του βρέφους

Εικόνα
OLM Interviews
Dr. Michael Holick
For years we’ve been told to stop sunbathing, to stay out of the sun. We slather sunscreen on our children. We buy make-up, lip balm, and hair care products that contain SPF 15 protection. And what is the result of this anti UV ray vigilance? Skin cancer is on the rise.
SPF 15 works very well. It blocks 99% of the UV rays. The problem is that we need UV rays in order to make vitamin D. Vitamin D, the sunshine vitamin, strengthens and builds bones, wards off multiple sclerosis, diabetes, high blood pressure, osteoarthritis, and periodontal disease. It regulates cell growth, and protects against lymphomas and cancers of the colon, prostate, lung, and skin.
wards off multiple sclerosis=Απομακρινει το κινδυνο να εμφανιστει
Η παρακάτω εικόνα εξηγεί την παραγωγή της Βιταμίνης_D από την έκθεση του δέρματος στον ήλιο, οι ενήλικοι άνθρωποι αντλούν το μεγαλύτερο μέρος της ποσότητας που απαιτείται απο την έκθεση στον ήλιο.
Η σωστή "εκπαίδευση" του ανοσοποιητικού φαίνεται να έχει άμεση σχέση με την έκθεση του δέρματος στην ηλιακή ακτινοβολία
Εικόνα
Για όσους ενδιαφέρουν περισσότερες λεπτομεριες μια πρόσφατη έρευνα για την συσχέτιση με το Ανοσοποιητικό
March 2010
Vitamin D Crucial to Immune System

(Ivanhoe Newswire) -- It's been known vitamin D plays a crucial role in our immune system, but new research reveals why lacking the nutrient prevents the body's soldiers -- T cells -- from fighting off serious infections.

T cells are dormant immune cells until they are activated to detect and kill bacteria and viruses. A new study shows without vitamin D in the blood, activation would not take place.

According to Professor Carsten Geisler, of the Department of International Health, Immunology and Microbiology at the University of Copenhagen in Denmark, when T cells are exposed to foreign pathogens, they expose a vitamin D receptor that searches for vitamin D. If the cells do not receive the nutrient, the cells will not activate.

"Scientists have known for a long time that vitamin D is important for calcium absorption and the vitamin has also been implicated in diseases such as cancer and multiple sclerosis, but what we didn't realize is how crucial vitamin D is for actually activating the immune system, which we know now," Geisler was quoted as saying.

Researchers say the findings could help tackle infectious diseases or epidemics whose effect is widespread. "They will be of particular use when developing new vaccines, which work precisely on the basis of both training our immune systems to react and suppressing the body's natural defenses in situations where this is important -- as is the case with organ transplants and autoimmune disease," Geisler stated.
Πηγη---Nature Immunology
 #31357  από kate2002
 Δευ Ιουν 21, 2010 10:33 pm
Δε μπορω να το καταλαβω αυτο...την αναλογια βιταμινης και σκ
γεννηθηκα ιουνιο, η μανα μου αγροτισσα που ποτε δεν φορεσε αντηλιακο
όοοοοοοοοοολο το χρονο μα όλο ομως δουλευε στα χωραφια και ακομα αυτο κανει
εγω επαιζα εξω, όλη μερα στον ηλιο και στα χωματα, οτι αν μπορουσα θα προσφερα και στα παιδια μου, και το κανω οσο μπορω...
γεννηθηκα στο χωραφι, δεν προλαβε η μανα μου να παει στην πολη, και δεν μαζευτηκαμε ποτε ως παιδια σπιτι με ταδερφια μου πριν πεσει το σκοταδι...
την ιδια ζωη εκανε κι ο πατερας μου...
για την μελισσοθεραπεια: ο πατερας μου ειναι μελισσοτροφος, πλην αλλων, απο πριν την γεννηση μου. χιλιαδες μελισσες με εχουν τσιμπησει ως τα 18 που παρουσιασα αλεργια ξαφνικα. τονους μελι γυρη και βασιλικο πολτο εχω φαει, και τρωω ακομα
και για την καφεινη: υπηρξαν χρονιες που επινα μεχρι και 6-8 φραπεδες την ημερα, και ποτε δεν περασε μερα απο το λυκειο ως σημερα που να μην πιω 2.
σεμενα λοιπον αυτες οι θεωριες δεν εχουν ανταποκριση...δυστυχως
γιατι θαθελα πολυ να μαθω την αιτια της σκ πανω μου
 #31367  από Νικος
 Δευ Ιουν 21, 2010 11:43 pm
kate να σου πω την αλήθεια και για μένα οι έρευνες πρέπει να αμφισβητούνται έντονα, ειδικά έρευνες όπως αυτή της καφεΐνης που έγεινε πάνω σε ποντίκια , τα ποντίκια φάνηκε οτι προστατεύονται απο –πειραματική αυτοάνοση εγκεφαλομυελίτιδα- θεωρητικά ότι πιο κοντά σε ΜS αλλα MS δεν ειναι , η προτίμηση όμως που δείχνει η ΣΚΠ στις βόρειες χώρες είναι κάτι δεδομένο δεν προκύπτει από έρευνες , τώρα για την μελισσοθεραπεια δεν ξέρω κάτι σχετικό, την κανεις σαν προληπτικό μέτρο?
Για τα παιδιά θα προσπαθήσω και εγώ στο μέλλον να τα χω οσο πιο πολύ στην υπεθρο γίνεται οχι οτι αυτο θα μου δώσει κάποιες εγγυήσεις για ΣΚΠ απλά είναι πιο υγείες νομίζω
Tα ακριβή αίτια της εμφάνισης της MS είναι άγνωστα φαίνεται πως δεν αρκεί 1 παράγοντας άλλα πρέπει να συμβάλουν πολλοί
(ο μηνάς που γεννήθηκες πρέπει να ανήκει στους μήνες υψηλού ρίσκου, το ίδιο και ο δικός μου)
 #31371  από kate2002
 Τρί Ιουν 22, 2010 12:00 am
τώρα για την μελισσοθεραπεια δεν ξέρω κάτι σχετικό, την κανεις σαν προληπτικό μέτρο?
την κανουν ορισμενοι στην αθηνα εχω ακουσει, "θεραπευτικα των συμπτωματων", εχει αναφερθει και εδω καπου...
η γιαγια μου την εκανε για την ρευματοειδη-παραμορφωτικη αρθριτιδα
εγω δεν την εκανα επιτηδες, απλα ζουσα μεσα στις μελισσες...και με τσιμπουσαν με τοζόρι :shock: κι ολα αυτα παρα πολλα χρονια πριν μαθω για πσκ
 #31372  από Νικος
 Τρί Ιουν 22, 2010 12:15 am
λες να παω να μπω μεσα σε καμιά κυψέλη? πλακα θα χει :-D, παντός για αρθοιτικα και διάφορες άλλες παθήσεις εχω ακουσει για μελισσοθεραπια με τσιμπήματα, στην δικια μας περίπτωση δεν έχει πέσει κατι τέτοιο στην αντίληψη μου
 #31385  από Ευτυχία
 Τρί Ιουν 22, 2010 9:05 am
Kate κ γω τις ιδιες απορίες εχω...μάλιστα αυτή η μελέτη-θεωρία με βιταμινη D ηταν απο τις πρώτες που διάβασα αφού διαγνώστηκα κ μου έκανε τρομερή εντύπωση...μα είναι δυνατόν? αναρωτιόμουν...απο πιτσιρίκα μες τους γήλιους κ στ'αλάτσια..στο δέρμα μου εχω σημάδια απο παλαιοτερα ηλιακά εγκαύματα κλπ κλπ
δε ξερω αν η .."αιτιοπαθογένεια" αυτής της ασθένειας είναι πολυπαραγοντική ή τελοσπάντων αν οι διάφοροι παράγοντες εχουν συνεργιστική δραση μεταξυ τους..το μονο που ξερω είναι οτι ολοι θέλουμε να βρεθεί μια οριστική απάντηση-θεραπεία-λύση
αρα, τι κάνουμε? συνεχίζουμε αυτο που κάναμε κ πριν..εχουμε τ'αυτιά κ κυρίως το μυαλό μας ανοιχτό
καλημέρα :)
 #31388  από Νικος
 Τρί Ιουν 22, 2010 9:33 am
Καλημερες :D , για την συγγεκριμενη συσχέτιση είχα διαβάσει στο γραφείο του νευρολόγου που με παρακολουθούσε στο ηράκλειο και αφου με είχε στήσει 2,5 ωρες , καθομουνα και ξεφυλιζα αυτα τα μηνιαι ιατρικά περιοδικά που παίρνουν , το μονο που μπορούσα να σκεφτώ είναι ,πάμε καθόλου καλά? εμείς που φάγαμε τα καλοκαίρια μας στις θαλλασες?
 #31398  από Νικος
 Τρί Ιουν 22, 2010 11:29 am
sou έγραψε:Δεν είναι καθόλου κοντα στην MS, αλλά στην ADEM (Acute Disseminated EncephaloMyelitis - οξεία διάσπαρτη εγκεφαλομυελίτιδα) που είναι μια νόσος στην οποία το ανοσοποιητικό επιτίθεται και καταστρέφει τη μυελίνη και θα συνέβαινε και σε εμάς αν η MS ήταν αυτοάνοση.
Οι έρευνες που βασίζονται σε αυτό το πρότυπο και για μένα δεν είναι καθόλου αξιόπιστες
 #31406  από κωστας
 Τρί Ιουν 22, 2010 12:05 pm
kate2002 έγραψε:
τώρα για την μελισσοθεραπεια δεν ξέρω κάτι σχετικό, την κανεις σαν προληπτικό μέτρο?
την κανουν ορισμενοι στην αθηνα εχω ακουσει, "θεραπευτικα των συμπτωματων", εχει αναφερθει και εδω καπου...
η γιαγια μου την εκανε για την ρευματοειδη-παραμορφωτικη αρθριτιδα
εγω δεν την εκανα επιτηδες, απλα ζουσα μεσα στις μελισσες...και με τσιμπουσαν με τοζόρι :shock: κι ολα αυτα παρα πολλα χρονια πριν μαθω για πσκ
εγω την εκανα κate για 6 μηνες αλλα παρολο που εφυγε η παγωνια στα ακρα(κρυα σαν πτωμα ηταν τα ποδια μου) και μου εδινε απιστευτη ενεργεια μου αυξηθηκε κατα πολυ η σπαστικοτητα και σταμαΤΗΣΑ!
 #31415  από Νικος
 Τρί Ιουν 22, 2010 12:50 pm
αυξηθηκε κατα πολυ η σπαστικοτητα και σταμαΤΗΣΑ!
καλή η ενέργεια αλλά αν είναι να αυξάνει την σπαστικότατη, ας μην παίρνουμε φάρμακα χωρίς να μας χρειάζονται καλύτερα