• ΕΠΙΔΟΜΑ

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #55245  από ΑΝΔΡΙΑΝΑ
 Παρ Ιουν 24, 2011 4:21 pm
Θα ήθελα τη συμβουλή σας αν γνωρίζτε... πριν μία 3ετία είχα περάσει επιτροπή. Να σας πω ότι εγώ έχω μειωμένη όραση και σπαστική παραπάρεση όπως λένε οι γιατροί. Κάτι σαν πιο ελαφριά παραπληγία. Η περιπτωσή μου είναι λίγο ιδιαίτερη κι έτσι κάνω πολύ συχνες κορτιζόνες (κάθε 4 μήνες περίπου) για να διατηρούμαι σε ένα καλό επίπεδο. Για να επανέλθω είχα περάσει από επιτροπή, έκανα ένσταση σε 2βάθμια και το αποτέλεσμα έλεγε ότι με κρίνει 68% ανίκανη για εργασία αλλά δεν δικαιούμαι κάποιο επίδομα. Το πρόβλημα απ ό,τι κατάλαβα είναι ότι συγκεντρώνω τα ποσοστά από δύο ελαφρύτερες καταστάσεις από αυτές που χρειάζονται για το επίδομα. Για να μη σας κουράζω, αποφάσισα να το ξανακυνηγήσω τώρα γιατί τότε είχα τσαντιστεί πάρα πολύ και θα ήθελα τη γνώμη σας στο τι να κάνω κι αν υπάρχει παρόμοια εμπειρία. Να ξεκαθαρίσω ότι το επίδομα δε το θέλω για dolce vita απλά έχω ένα μεγάλο κόστος ζωής και νιώθω ανασφάλεια και θεωρώ ότι όταν η πολιτεία στα 20 σου σε κρίνει 68% ανίκανο για εργασία, πρέπει να σου προτείνει και μια λύση!!
 #55246  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Ιουν 24, 2011 4:26 pm
Γραψε μας περισσοτερες λεπτομερειες !!! Τι επιτροπη ηταν κλπ. :greetings-waveyellow:
 #55248  από ΑΝΔΡΙΑΝΑ
 Παρ Ιουν 24, 2011 4:31 pm
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:Γραψε μας περισσοτερες λεπτομερειες !!! Τι επιτροπη ηταν κλπ. :greetings-waveyellow:
τότε ήμουν μέσω του βιβλιαρίου της μητέρας μου στο ΤΕΒΕ. Δεν ξέρω τι άλλες λεπτομέρειες χρειάζονται, τώρα όόόόόόόταν κλεισω ραντεβού θα περάσω από επιτροπή του ΙΚΑ. Κατά τα άλλα ήταν 3 τύποι που μόνο με γιατρούς δε μοιάζανε, ο ένας είχε ξεκούμπωτο πουκάμισο και καδένα, ούτε που με αγγίξαν, απλώς είδαν χαρτιά και έπιναν λαίμαργα coca-cola! Δεν έχω άλλες πληροφορίες, ήμουν και πιο μικρή και μου ρχοταν να τα σπάσω όλα μόνο και μόνο επειδή βρισκόμουν εκεί!