• ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #48144  από joan
 Τετ Φεβ 16, 2011 7:39 pm
Γεια σας παιδιά.
Γνωρίζει κανείς ποιο είδος αναισθησιας επιτρέπεται ή απαγορεύεται
στα ατομα με ΣΚΠ? Κάπου διάβασα πως η γενική αναισθησία δεν ενδύκνυται
όμως δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ άκρη. Πρόκειται σύντομα να κάνω μια επέμβαση που απαιτεί ολική αναισθησία. Οι γιατροί (όπως και ο αναισθησιολόγος) μου λένε από τη μια οτι είναι πολύ πιθανό να έχω ένα καινούγιο επισόδειο, από την άλλη με καθυσηχάζουν.
Ευχαριστώ εκ των προταίρων..
 #48147  από popi
 Τετ Φεβ 16, 2011 8:49 pm
Γεια σου, Joan. Πριν 4 χρονια επρεπε να κανω μια σοβαρη εγχειρηση στο Αλεξαντρα. Την ημερα του χειρουργειου, την ωρα (!!) που με εβαλαν μεσα, η αναισθησιολογος αρνηθηκε να με αναλαβει καιι μου ζητησε να της υπογραψω(!!!) κατι! Δε μπηκα φυσικα στο κοπο να διαβασω τι ηταν αυτο, δεν ειχα αλλωστε κανενα σκοπο να υπογραψω το οτιδηποτε και ...καταλαβαινεις τι ακολουθησε.! Βεβαια, εγω ειχα ηδη μιλησει με το γιατρο μου κι αυτος μου ειχε πει να προχωρησω και πως δε θα υπηρχε προβλημα , οπως και τελικα δεν υπηρξε.
Ολα πηγαν μια χαρα.
Ευχομαι τα καλυτερα
 #48148  από pelopidas
 Τετ Φεβ 16, 2011 9:11 pm
joan έγραψε:Γεια σας παιδιά.
Γνωρίζει κανείς ποιο είδος αναισθησιας επιτρέπεται ή απαγορεύεται
στα ατομα με ΣΚΠ? Κάπου διάβασα πως η γενική αναισθησία δεν ενδύκνυται
όμως δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ άκρη. Πρόκειται σύντομα να κάνω μια επέμβαση που απαιτεί ολική αναισθησία. Οι γιατροί (όπως και ο αναισθησιολόγος) μου λένε από τη μια οτι είναι πολύ πιθανό να έχω ένα καινούγιο επισόδειο, από την άλλη με καθυσηχάζουν.
Ευχαριστώ εκ των προταίρων..

γεια σας
ολα τα ειδη επιτρεπονται
αυτο που πρεπει να φροντισει ο αναισθησιολογος ειναι να μην πονεσεις
ο πονος και η κακουχια θα μπορουσαν θεωρητικα να οδηγησουν σε ωση, τιποτα αλλο (αυτο ισχυει για τα παντα)
 #48149  από pelopidas
 Τετ Φεβ 16, 2011 9:16 pm
popi έγραψε:Γεια σου, Joan. Πριν 4 χρονια επρεπε να κανω μια σοβαρη εγχειρηση στο Αλεξαντρα. Την ημερα του χειρουργειου, την ωρα (!!) που με εβαλαν μεσα, η αναισθησιολογος αρνηθηκε να με αναλαβει καιι μου ζητησε να της υπογραψω(!!!) κατι! Δε μπηκα φυσικα στο κοπο να διαβασω τι ηταν αυτο, δεν ειχα αλλωστε κανενα σκοπο να υπογραψω το οτιδηποτε και ...καταλαβαινεις τι ακολουθησε.! Βεβαια, εγω ειχα ηδη μιλησει με το γιατρο μου κι αυτος μου ειχε πει να προχωρησω και πως δε θα υπηρχε προβλημα , οπως και τελικα δεν υπηρξε.
Ολα πηγαν μια χαρα.
Ευχομαι τα καλυτερα

η αναισθησιολογος φερθηκε με απρεπεια
κανονικα ολοι οι ασθενεις υπογραφουν πριν απο καποιο χειρουργειο (αυτο συμβαινει παντα στα ιδιωτικα ιδρυματα)
το να σε βαλει να υπογραψεις πριν το χειρουργειο επειδη εχεις σκπ σημαινει οτι ειναι αδιαβαστη!(και αγενης, επισης)
 #48158  από LL--MM
 Πέμ Φεβ 17, 2011 12:34 am
Και τις δύο φορές που υποβλήθηκα σε αναισθησία μη επιδερμική-ξυλoκαΐνης, (εκτός δηλ. από τα κρεατάκια όταν ήμουν έξι ετών) η κατάσταση κατέληξε σε ώση: η πρώτη ήταν ολική, για οστεοσύνθεση με τριπλό κάταγμα αστραγάλου αλλά κανένας δεν πήρε χαμπάρι τη σκπ, και δε νομίζω να συνήλθα εντελώς μέχρι την επόμενη, δυό χρόνια μετά, η οποία ήταν επισκληρίδιος, για την αφαίρεση του οστεοσυνθετικού υλικου, οπότε και κατέρευσα εντελώς, και έγινε και η διάγνωση...

Αλλες ώσεις είχα και πριν και ανάμεσα, αλλά βέβαια δίχως διάγνωση πως να χαρακτηριστούν τέτοιες; Το πόσο είναι άμεση και αποκλειστική η σχέση μεταξύ των δύο θα το πει ο γιατρός, αλλά γενικά σε τέτοιες καταστάσεις γίνεται προτόκολλο με "μπόλους" κορτιζόνης, και πάλι τι ακριβώς προστατεύει αυτό, ανεξερεύνητο... Είναι γνωστό πάντως, ότι στις γέννες, το "μπόλους" αυτο ήταν ο κανόνας, πριν μερίκά χρονια τουλάχιστον..

Δε ρωτάς να σου πουν τιποτα για Γ-σφαιρίνες;

Καλό κουράγιο, περαστικά σου!
 #48162  από Π.Μ79
 Πέμ Φεβ 17, 2011 9:23 am
Εδώ είμαστε! Καλημέρα σας :)

Αγαπητή/έ joan, περιμένω από τον Οκτώβριο να κάνω ένα χειρουργείο.

Ο λόγος είναι ότι ο αναισθησιολόγος δεν υπογράφει αν δεν υπάρχει ελεύθερο κρεβάτι στην εντατική μονάδα.
Προφανώς έχει μπλέξει την σκπ με την μυασθένεια, αλλά δε μπορώ να τον πείσω με τίποτα.
Εννοείται ότι για να βρεθεί κρεβάτι στην εντατική για έναν κοινό θνητό και μη ετοιμοθάνατο, έχει πιθανότητες όσες υπάρχουν να πέσει ο Θεός στη γη με αλεξίπτωτο και να κάνει σάλτα με άξελ και 3 πιρουέτες.

Δυστυχώς, αυτό δείχνει ότι οι γιατροί όλων των ειδικοτήτων, δεν την πολυμελετάει τη σκπ.
Έχουμε που έχουμε θέμα με τους νευρολόγους, ούτε χειρουργεία δε μπορούμε να κάνουμε πλέον.
 #48171  από joan
 Πέμ Φεβ 17, 2011 12:03 pm
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Παιδιά πραγματικά δεν μπορώ να βρώ άκρη με τους αναισθησιολόγους και τους γιατρούς.
Στο τέλος νομίζω θα μου προκύψει ώση από το άγχος μου και όχι από το χειρουργείο.
Μου έχουν διαγνώσει κακαοήθη όζο στον θυροειδή και πρέπει να κανω ολική αφαίρεση του αδένα και κάποιων λεμφαδένων.
Δεν με αγχώνει τόσο το χειρουργείο όσο το θέμα μιας νέας ώσης και κυρίως το πόσο σοβαρή μπορεί να προκύψει από το μετεγχειρητικό στρές..

LL-MM τί ακριβώς εννοείς με τις γ-σφαιρίνες???

Π.Μ.79 καλά ξεμπερδέματα... Εγώ επέλεξα ιδιωτικό Νοσοκομείο
αλλά το κόστος είναι πραγματικά εξωφρενικό. (ευτυχώς θα το καλύψει η ασφάλειά μου)

Pelopida αυτό που λές μου το ανέφερε ο αναισθησιολόγος, απλά δε μου φάνηκε πολύ συζητήσιμος - ήταν απόλυτος - στο θέμα γενική αναισθησία και γενικότερα αυτού του είδους οι γιατροί δεν μου αρέσουν καθόλου. Σε αντίθεση, ο χειρούργος ήταν και συζητήσιμος, και παραδέχτηκε οτι το συγκεκριμένο θέμα δεν ανήκει στα "δικά του χωράφια" γι' αυτό με παρέπεμψε στον "ειδικό".

Popi... μακάρι να πάνε όλα καλά και σε μένα, αλλά με τόσο άγχος δεν το βλέπω.
 #48182  από pelopidas
 Πέμ Φεβ 17, 2011 2:55 pm
joan έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Παιδιά πραγματικά δεν μπορώ να βρώ άκρη με τους αναισθησιολόγους και τους γιατρούς.
Στο τέλος νομίζω θα μου προκύψει ώση από το άγχος μου και όχι από το χειρουργείο.
Μου έχουν διαγνώσει κακαοήθη όζο στον θυροειδή και πρέπει να κανω ολική αφαίρεση του αδένα και κάποιων λεμφαδένων.
Δεν με αγχώνει τόσο το χειρουργείο όσο το θέμα μιας νέας ώσης και κυρίως το πόσο σοβαρή μπορεί να προκύψει από το μετεγχειρητικό στρές..

LL-MM τί ακριβώς εννοείς με τις γ-σφαιρίνες???

Π.Μ.79 καλά ξεμπερδέματα... Εγώ επέλεξα ιδιωτικό Νοσοκομείο
αλλά το κόστος είναι πραγματικά εξωφρενικό. (ευτυχώς θα το καλύψει η ασφάλειά μου)

Pelopida αυτό που λές μου το ανέφερε ο αναισθησιολόγος, απλά δε μου φάνηκε πολύ συζητήσιμος - ήταν απόλυτος - στο θέμα γενική αναισθησία και γενικότερα αυτού του είδους οι γιατροί δεν μου αρέσουν καθόλου. Σε αντίθεση, ο χειρούργος ήταν και συζητήσιμος, και παραδέχτηκε οτι το συγκεκριμένο θέμα δεν ανήκει στα "δικά του χωράφια" γι' αυτό με παρέπεμψε στον "ειδικό".

Popi... μακάρι να πάνε όλα καλά και σε μένα, αλλά με τόσο άγχος δεν το βλέπω.

στο ιδιωτικο ιδρυμα, μπορεις να διαλεξεις αναισθησιολογο, και εξηγησε και τους λογους
δες κι αλλους και μιλησε μαζι τους και διαλεξε οποιον σου αρεσει!
θα πανε ολα καλα!
για την γ-σφαιρινη, εννοει να παρεις απο τρια μπουκαλια για τρεις μερες λιγο καιρο πριν το χειρουργειο
βασικα σε προστατευει απο ιωσεις και αλλες μολυνσεις
ειναι σαν ορος για οτιδηποτε, sandoglobulin
 #48183  από pelopidas
 Πέμ Φεβ 17, 2011 2:56 pm
pelopidas έγραψε:
joan έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Παιδιά πραγματικά δεν μπορώ να βρώ άκρη με τους αναισθησιολόγους και τους γιατρούς.
Στο τέλος νομίζω θα μου προκύψει ώση από το άγχος μου και όχι από το χειρουργείο.
Μου έχουν διαγνώσει κακαοήθη όζο στον θυροειδή και πρέπει να κανω ολική αφαίρεση του αδένα και κάποιων λεμφαδένων.
Δεν με αγχώνει τόσο το χειρουργείο όσο το θέμα μιας νέας ώσης και κυρίως το πόσο σοβαρή μπορεί να προκύψει από το μετεγχειρητικό στρές..

LL-MM τί ακριβώς εννοείς με τις γ-σφαιρίνες???

Π.Μ.79 καλά ξεμπερδέματα... Εγώ επέλεξα ιδιωτικό Νοσοκομείο
αλλά το κόστος είναι πραγματικά εξωφρενικό. (ευτυχώς θα το καλύψει η ασφάλειά μου)

Pelopida αυτό που λές μου το ανέφερε ο αναισθησιολόγος, απλά δε μου φάνηκε πολύ συζητήσιμος - ήταν απόλυτος - στο θέμα γενική αναισθησία και γενικότερα αυτού του είδους οι γιατροί δεν μου αρέσουν καθόλου. Σε αντίθεση, ο χειρούργος ήταν και συζητήσιμος, και παραδέχτηκε οτι το συγκεκριμένο θέμα δεν ανήκει στα "δικά του χωράφια" γι' αυτό με παρέπεμψε στον "ειδικό".

Popi... μακάρι να πάνε όλα καλά και σε μένα, αλλά με τόσο άγχος δεν το βλέπω.

στο ιδιωτικο ιδρυμα, μπορεις να διαλεξεις αναισθησιολογο, και εξηγησε και τους λογους
δες κι αλλους και μιλησε μαζι τους και διαλεξε οποιον σου αρεσει!
θα πανε ολα καλα!
για την γ-σφαιρινη, εννοει να παρεις απο τρια μπουκαλια για τρεις μερες λιγο καιρο πριν το χειρουργειο
βασικα σε προστατευει απο ιωσεις και αλλες μολυνσεις
ειναι σαν ορος για οτιδηποτε, sandoglobulin
αν θες πες μου το ιδρυμα σε προσωπικο μηνυμα και να σου πω αν ξερω καποιον καλο αναισθησιολογο εκει
 #48189  από FANTOMAS
 Πέμ Φεβ 17, 2011 5:00 pm
Είναι κάτι που δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, το 1996 έκανα ολική για σκωληκοειδίτιδα και μετα απο μερικούς μήνες είχα την πρώτη μου (μη διαγνωσθησα τότε, ώση ''αιμοδία δεξιάς πλευράς''). Τυχαίο ή μη η αλήθεια είναι οτι έκτοτε ξαναέκανα επέμβαση περυσι (χενφα) και ενω ζητούσα ολική ο Dr. μου έκανε τοπική (χωρίς μετέπειτα παρενέργειες).

Άλλο ένα δεδομένο που προστέθηκε στον πίνακα ερωτημάτων μου για την πάθηση....