• ΣΚΠ? Πρωτη φορα μαγνητικη...

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #50727  από Lena
 Πέμ Απρ 07, 2011 10:13 pm
Σια ας ευχηθουμε να μην ειναι ΣΚΠ. Κανε υπομονη λιγες μερες εμειναν και θα φανει.

Τα μουδιασματα ερχονται και φευγουν η ειναι συνεχομενα? Δηλ, διαρκουν μερικες μερες χωρις διακοπη?
 #50729  από litsa
 Πέμ Απρ 07, 2011 10:26 pm
εγώ έχω δύο στο θώρακα εστίες παλιές... και τις δύο φορές που είχα επεισόδιο ειχα εστίες στον εγκέφαλο και στον θωρακα... σε διαφορετικά σημεία κάθε φορά...
 #50735  από pelopidas
 Παρ Απρ 08, 2011 8:45 am
kate2002 έγραψε:γεια σου και να προσθεσω λιγα: μαγνητικη αυχενα-κεφαλι δεν χρειαζεται ιδιαιτερη προετοιμασια. θωρακα ομως σε θελουν νηστηκο απο το προηγουμενο βραδυ. καλη τυχη!
οχι, δεν θελουν κανενα νηστικο!
σε καμια mri!
απλως για τον θωρακα, πρεπει εκεινη την ωρα να συντονισεις καπως την αναπνοη σου
σου εξηγουν πως
 #50750  από kate2002
 Παρ Απρ 08, 2011 5:50 pm
pelopidas έγραψε:
kate2002 έγραψε:γεια σου και να προσθεσω λιγα: μαγνητικη αυχενα-κεφαλι δεν χρειαζεται ιδιαιτερη προετοιμασια. θωρακα ομως σε θελουν νηστηκο απο το προηγουμενο βραδυ. καλη τυχη!
οχι, δεν θελουν κανενα νηστικο!
σε καμια mri!
απλως για τον θωρακα, πρεπει εκεινη την ωρα να συντονισεις καπως την αναπνοη σου
σου εξηγουν πως
συγνωμη παιδια... εμας εδω το νηστικος το τονιζουν. και σε μενα και στη μανα μου, σε διαφορετικα ιατρικα κεντρα, το ιδιο ζητησαν καθε φορα.
οσο για τις εστιες στο θωρακα, εχω 3 συνεχομενες επαλληλες, 8 εκατοστα περιπου. καθε φορα κανω και εκει μαγνητικη...
έχω και σε αυχενα, κι εκει καμποσες διαδοχικες...
εχω και σε κεφαλι...ουυυυουυυουυυ 56+... :teasing-neener:
ευτυχως δε νιωθω να βραζει κατι....
:handgestures-salute:

υγ. για αναπνοη δε μιλησε κανεις, μονο για ακινησια...
 #50752  από Ευτυχία
 Παρ Απρ 08, 2011 6:28 pm
εγω δεν εχω εχω κάνει το τριπλό αυτό πακετάκι που λέτε.. μονο εγκεφάλου.. η 1η μου μαγνητική -πέρισυ- ειχε δείξει πολλαπλές κ ποικίλου μεγέθους εστίες..ενα χαλι ..μαυρο..που συμφωνα με το γιατρό μου (παραδοσιακό νευρολόγο που φοραει παρωπίδες) δε δικαιολογει την εικόνα μου... το ειπε ο ανθρωπος..θα επρεπε να ειμαι διαφορετικά...ειμαι λεει σπανια περίπτωση :? ..χωρις αυτο να σημαινει βεβαια τιποτα....οτι θα γλιτώσω το αναπόφευκτο :? anyway μετα απο την ωση που ειχα κ την επακολουθη mri ..με εβαλε στην αβονεξ...κ ερχομαι σε..αυτη την εβδομάδα που εκανα την επαναληπτική mri για την οποία ζητησε σύγκριση με προηγούμενη -0 γιατρός μου- απο το ιατρικό κέντρο ...να διαβαζω ξερω..ok μειώθηκαν καποιες..απο τις πολλες εστιες..εξαλείφθηκαν κάποιες άλλες..εμφανίστηκε μια αλλη φρεσκια μεγαλη ..μεγάλη..so what???εγω γιατι νιώθω χειρότερα απο ποτε??ακομα δεν Του τις εχω παει για να τις δει... να μου πει τι? μη κοψεις την ενεση..ολα καλα ..σβησαμε μερικες εστιες??? :? αφηστε που αναρωτιεμαι κ γιατι ή μαλλον..πώς κ δε με εβαλε να κάνω κ θώρακα κ αυχένα :?
 #50754  από Νικος
 Παρ Απρ 08, 2011 7:36 pm
Πολύ ευχαρίστως θα αντάλλαζα τις εστίες στον αυχένα με αντίστοιχες εστίες στον θώρακα, έτσι και για bonus 1-2 και στην μέση επειδή είμαι large. Η ποιότητα της ζωής μας δείχνει πραγματικά τι κάνει για τον καθένα όχι μια μαγνητική......
"είσαι μοναδική περίπτωση" Ωραία ρε μεγάλε να με βάλεις μέσα σε γυαλί να με παρουσιάζεις στους φοιτητές σου είμαι μοναδική περίπτωση εγώ......................
Οι ιντερφερωνες και οι ενέσεις είναι η Nemesis μας , δεν γίνεται για κάποιο λόγο κάποιος μας εκδικείται , μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα όμως , ποιότητα ζωής με μια καινούργια ώση κάθε τρεις και λίγο δεν υπάρχει, εκεί που λες ok όλα καλά συνεχίζουμε δυνατά ανακάμπτουμε σου έρχεται μια καινουργια οσουλα έτσι για να σου θυμίσει ποίος έχει το πάνω χέρι.
Αν πιστεύεις ότι χωρίς τις ενέσεις θα έχεις μια καλύτερη ζωή καντο και άσε τον νευρολόγο να κουρεύεται παρ του και μια βιτρίνα να βάζει τους ασθενείς του, πρόσεξε μόνο to rebound effect όταν σταματάς μια ανοσοκαταστολη ή μάλλον αυτό θα σε προσέξει και όχι εσύ :?
Το θέμα πάντα είναι πως θα νιώθω εγώ καλύτερα και όχι ο νευρολόγος μου
 #50757  από pelopidas
 Παρ Απρ 08, 2011 8:14 pm
δεν ειναι δυνατον..
τρωτε οτι θελετε, εκτος απο τις εξης περιπτωσεις:
1. δυο ωρες πριν δεν τρωτε τιποτα, αν παιρνετε σκιαγραφικο που κανει ταση για εμετο (εξαιρετικα σπανιο)
2.αν εχετε κλειστοφοβια και προκειται να σας "ζαλισουν", οποτε παλι δεν επιτρεπεται φαγητο λιγες ωρες πριν (μηπως λοιπον η μαγνητικη αυτη θα γινει με μεθη?)



ναι , αυτο εννοω για την αναπνοη, ο τεχνικος σου λεει παρε ανασα και περιμενε, κανει ληψεις, και ουτω καθεξης. αυτο γινεται για να εισαι ακινητος, οταν αναπνεεις κουνιεσαι
 #50763  από kate2002
 Παρ Απρ 08, 2011 10:13 pm
λοιπον, αυτα εμενα δε μου ταπαν πουθενα...
και στην ξερη γινονται οι μαγνητικες, πληρης συνειδηση. τελος παντων...
κατι παραπανω θα ξερεις πελοπιδα...

μια φορα δεν ακουσα τη φωνουλα του ρε παιδι μου τη μιαμιση ωρα που μου παιρνει να κανω το όλο πακετο... πακετο ομως...! :techie-studyingbrown:
 #50764  από maria E
 Παρ Απρ 08, 2011 11:15 pm
Τοσα χρονια κανω μαγνητικες,ποτε κανεις δε μου ειπε να μη φαω η να κρατησω την αναπνοη μου....
Πολυ οργανωμενους τους βρισκω..
Τι ομορφες αναμνησεις απο τις μαγνητικες....ειλικρινα....θυμαμαι την πρωτη μου....αααχχ....22-23 χρονων...οπου η νοσοκομα που πηγε να μου κανει την ενεση με το σκιαγραφικο εκρινε σκοπιμο να αρχισει ξαφνικα να φωναζει.."ΚΑΛΕΕΕΕ,ΕΣΠΑΣΕ Η ΦΛΕΒΑΑΑΑΑΑΑ,ΕΣΠΑΣΕΕΕΕΕΕ!!"
..κι εγω που δεν ηξερα τι σημαινει αυτο,να εχω αλλαξει 32 χρωματα μεσα στον τομογραφο και να νομιζω οτι θα πεθανω απο ακατασχετη αιμορραγια......υπεροχες στιγμες....
Ηταν η μοναδικη φορα στη ζωη μου που μετα την εξεταση πηγα να λυποθυμησω.Ηταν επισης η μοναδικη φορα στη ζωη μου που καταραστηκα ανθρωπο...
Κι επειδη δε θελω ποτε να παιζω με την υγεια των ανθρωπων,ας πουμε οτι αν η συγκεκριμενη κοπελα απορει γιατι επι 10 χρονια δεν εχει γυρισει αντρας να την κοιταξει.......μπορει να εχει βαλει και καποιος αλλος το χερακι του.....! :happy-cheerleadersmileygirl:
 #50769  από pelopidas
 Σάβ Απρ 09, 2011 7:38 am
pelopidas έγραψε:δεν ειναι δυνατον..
τρωτε οτι θελετε, εκτος απο τις εξης περιπτωσεις:
1. δυο ωρες πριν δεν τρωτε τιποτα, αν παιρνετε σκιαγραφικο που κανει ταση για εμετο (εξαιρετικα σπανιο)
2.αν εχετε κλειστοφοβια και προκειται να σας "ζαλισουν", οποτε παλι δεν επιτρεπεται φαγητο λιγες ωρες πριν (μηπως λοιπον η μαγνητικη αυτη θα γινει με μεθη?)



ναι , αυτο εννοω για την αναπνοη, ο τεχνικος σου λεει παρε ανασα και περιμενε, κανει ληψεις, και ουτω καθεξης. αυτο γινεται για να εισαι ακινητος, οταν αναπνεεις κουνιεσαι
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ MRI ΘΩΡΑΚΑ!