• ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ;;;; ΕΝΕΡΓΙΤΙΚΟΤΗΤΑ;;; ΤΟ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ;;

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #50349  από Νικος
 Πέμ Μαρ 31, 2011 10:08 pm
Δεν γνωρίζω πολλά για την νόσο Devic , μόνο ότι είναι δύσκολος ο διαχωρισμός από την MS.
Από κάτω είναι αυτό που ξεχώρισα από το άρθρο
Diagnosis of MS - The Basics Still Apply: The diagnosis of MS is a partly subjective process, and is best made by an expert who is familiar with the disease and who can interpret imaging and laboratory evidence that can supplement the clinical diagnostic process. The requirement remains that there must be no better explanation than MS for the clinical and laboratory findings – other possible diagnoses must be considered and excluded
Μετάφραση από google :

Διάγνωση της σκλήρυνσης κατά πλάκας - Τα Βασικά εξακολουθούν να ισχύουν: Η διάγνωση της σκλήρυνσης κατά πλάκας είναι μια εν μέρει υποκειμενική διαδικασία, και είναι καλύτερα γίνεται από έναν εμπειρογνώμονα ο οποίος είναι εξοικειωμένος με τη νόσο και οι οποίοι μπορούν να ερμηνεύσουν απεικόνιση και εργαστηριακές ενδείξεις ότι μπορεί να συμπληρώσει την κλινική διαγνωστική διαδικασία. Παραμένει η απαίτηση, δεν πρέπει να υπάρχει καλύτερη εξήγηση από την MS για την κλινικά και εργαστηριακά ευρήματα - άλλες πιθανές διαγνώσεις πρέπει να θεωρούνται και να αποκλειστούν

Revised McDonald Criteria
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 162117.htm

Όσο αφορά την Devic ίσως ο Πελοπίδας ή η Claire μπορούν να ρίξουν λίγο φως
 #50382  από Μαριάννα
 Παρ Απρ 01, 2011 3:20 pm
krevasils έγραψε:ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ DEVIC ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΛΗΡΩ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΣΚΠ ΑΛΛΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΝΤΕΒΙΚ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΕΣΤΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ.....ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ 1 ΕΝΕΡΓΗ ΕΣΤΙΑ ΜΟΝΟ ΕΝΩ ΤΟΝ ΟΚΤΩΜΒΡΗ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΙΧΕ 7 ΟΙ 5 ΕΝΕΡΓΕΣ



Ναι αλλα αυτη η νοσος δεν φαινετα απο την εξεταση αίματος που κανουν ? αυτο εκαναν και στον αντρα μου για να δουν οτι δεν εχει την νοσο Devic τωρα πως ακριβως λεγεται δεν θυμαμαι
 #50417  από pelopidas
 Παρ Απρ 01, 2011 10:37 pm
εφτασε!
η νοσος Devic αφορα την σπονδυλικη στηλη
ο εγκεφαλος ειναι φυσιολογικος χωρις εστιες
οι εστιες στην σπονδυλικη στηλη ειναι μεγαλες και "μακριες", δηλαδη μπορει να καλυπτουν μεγαλο μηκος της σπονδυλικης στηλης
και μπορει να υπαρχουν και στον θωρακα και στην μεση και στον αυχενα

κανει παντα και οπτικη νευριτιδα , εκτος απο κινητικα προβληματα και εχει συνεχεις ωσεις

τελος ειναι πολυ σπανια στη λευκη φυλη και πιο συχνη στους αφρικανους και τους ασιατες

τωρα που τα ξερετε ολα αυτα, υπαρχει κανεις με τετοια πιθανη διαγνωση?