• ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #49351  από searcher
 Δευ Μαρ 14, 2011 3:44 pm
Χαιρετω ολο το φορουμ

Ελπιζω ολοι να ειναι και να αισθανονται καλα
το νεοτερο προβλημα μου ειναι το εξης
σε συνεχεια του θεματος με το γνωστο γιατρο που λεγαμε αποφασιστηκε τελικα να διακοψουμε καθε σχεση μαζι του Επισκεφτηκαμε σημερα καποιον αλλο νευρολογο (κα αλεξιου αν την ξερει καποιος) ο οποιος μας ειπε τα εξης:
ο συγκεκριμενος κυριος χορηγει αναμεσα στα αλλα και μιτοξανδρονη ευτυχως σε πολυ μικρες δοσεις οποτε πριν απο οτιδηποτε αλλο θα πρεπει να κανει γενικες εξετασεις και μετα θα δουμε αναλογα τα αποτελεσματα αν και τι θεραπεια θα ακολουθηση
Το προβλημα μου αλλα και δικο της, θεωρει ο νευρολογος οτι πρεπει να εισαχθει για 3-4 μερες σε νοσοκομειο πραγμα που εκανε την υπολοιπη οικογενεια να τα βαψει στην κυριολεξια μαυρα Δυστυχως η συγκεκριμενη γιατρος δεν αφησε καν το ενδεχομενο οι εξετασεις να γινουν εκτος νοσοκομειου
Το ζητουμενο εχουμε υποψη μας καποιο νευρολογο που να μπορει να μας δωσει τις εξετασεις να τις κανουμε εκτος νοσοκομειου;
Για βοηθηστε ρε παιδια γιατι αν δεν βρω αλλη λυση βλεπω να εχω μαυρη μαυριλα κηδειας στο σπιτι για αυτες τις μερες απο τα παιδια κυριως που τρελαινονται με τη μανα τους (οχι οτι εγω παω πισω τελος παντων)


επισης κατι ακομα

Τριπλεξ

αγγειογραφια

φλεβογραφία

θα παρακαλεσω οποιον εχει κανει τα ανωτερω να μου πει τι ακριβως ειναι καθε εξεταση και βασικα πως γινεται, τη διαδικασια που χρειαζεται και ποιες ειναι στο στυλ της μαγνητικης και ποιες ακολουθουν περισσοτερο χειρουργικη διαδικασια υποθετω σιγουρα η τελευταια

ευχαριστω για την οποια βοηθεια
 #49959  από monachos
 Παρ Μαρ 25, 2011 1:34 pm
Γεια χαρα σ ολους γεια σου searcher

ειμαι ο Γιαννης απο το Ρεθυμνο, απο το 2003 ΣΚΠ και συντομα η ιστορια μου¨

Αρχισα το 2003 για 2 χρονια Βεταφερον και απο το 2005 μεχρι Απριλιο 2010 ΜΙΤΟΧΑΝΤΡΟΝ
(στη Γερμανια ζουσα)

ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΜΙΤΟΧ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΩ ΜΟΝΟ
ΜΕ ΡΟΛΑΤΟΡ.
Mono να ξερεις οτι η μιτοξαντρονη ειναι μονο για ΣΚΠ φθεινουσας καταστασης.

αυτα
γιαννης
 #49967  από searcher
 Παρ Μαρ 25, 2011 2:16 pm
γιαννη καλως ηρθες στην παρεα αν και καλυτερα να μην ερχοσουν εδω ποτε αν με καταλαβαινεις τι εννοω

ευχαριστω για τις πληροφοριες σου για την μιτοξανδρονη αν και μου κανει εντυπωση οτι αυτα που γραφεις ειναι κατα καποιο τροπο αντιθετα με οτι μου ειπαν για την γυναικα μου εδω
νευρολογος μου ειπε οτι μιτοξανδρονη κανεις μονο μια φορα στην ζωη σου και μονο για ενα διαστημα οχι μεγαλυτερο απο 6 μηνες με ελεγχομενη δοση και πολυ προσοχη απο πλευρας γιατρου μια που εχει παρενεργειες σε καρδια συκωτι και λευκα αιμοσφαιρια
τελος παντων θα δειξη
 #49970  από monachos
 Παρ Μαρ 25, 2011 2:58 pm
Γεια σου φιλε Γιωργο,

Λοιπον ακου συνγκεριμενα ¨
μιτοξ ειναι 140 μγ για ολη τη ζωη, δηλαδη ενας ορος 12 μγ καθε 3 μηνες.
Αυτο αλλαζει αναλογα με την προοδο η χειροτερευση της αρρωστιας.
Ο νευρολογος θα το κρινει.
Παρενεργειες εγω δεν ειχα. και αν διαβασεις περισοτερα αυτο που λες ειναι
το διαβολοφαρμακο TYSABRI tis biogen-idec.

Δεν ξερω την κατασταση σου, αλλα σου λεω οτι στην
kliniki Marianne Strauss 25 km apo to Monaxo
einai mono gia ΣΚΠ αρρωστους ειδικευμενοι
και εκει εκανα για πρωτη φορα μιτοξαντρονη.

αυτα
γιαννης
 #50017  από searcher
 Παρ Μαρ 25, 2011 9:37 pm
Γιαννη τα σχετικα με τις παρενεργειες της μιτοξανδρωνης μου τα ειπε νευρολογος
συγκεκριμενα οτι μπορει να προκαλεσει βραδυκαρδια ριχνει τα λευκα αιμοσφαιρια και χρειαζεται ελεγχος και για υπατικα ενζημα οπως ειπε
τωρα αν ελεγε βλακειες τοτε βλακειες λεω και εγω, τι να πω

τωρα απο προσωπικη εμπειρια οσο εκανε η γυναικα μου μιτοξ ειχε καποιες παρενεργειες οπως αλλαγες στην συμπεριφορα εξανθηματα κοκκινιλες
Δεν πήγαινες στον Κεράσω να δεις άσπρη μέρα;
Κερασω; δεν το επιασα
 #50032  από maraki12
 Σάβ Μαρ 26, 2011 11:14 am
Γεια σου searcher.
Για τις εξετάσεις που ρωτάς δεν ξερω αν γίνονται εκτός νοσοκομείου, αν εννοεις π.χ. παρακεντηση και τα συμπαρομαρτούντα.

Αγγειογραφία και φλεβογραφία νομίζω είναι το ιδιο πράγμα και απλά φλεβογραφία είναι πιο συγκεκριμένος όρος. Πράγματι είναι μια "απλή" χειρουργική διαδικασία.

Ο Κεράσω είναι ένας ειδικευόμενος νευρολόγος στη Γερμανία που γράφει διάφορα στο Facebook. Μην ασχολείσαι με την αφεντιά του.
 #50063  από searcher
 Σάβ Μαρ 26, 2011 6:42 pm
maraki12
Ο Κεράσω είναι ένας ειδικευόμενος νευρολόγος στη Γερμανία που γράφει διάφορα στο Facebook. Μην ασχολείσαι με την αφεντιά του.
δεν ειχα σκοπο να ασχοληθω αλλα πιθανον ουτε και χρονο πλεον,
ρωτησα απο περιεργεια γιατι ηταν αγνωστο το ονομα