• ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ Α' ΤΗΣ 1ης ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #47374  από LL--MM
 Δευ Ιαν 31, 2011 8:20 pm
Θαυμάσια! Δε μας κάνεις μια περιλιψούλα, βαριέμαι να κατεβαίνω στου Πατάκη να το χαζεύω, και έχω και σκπ, εγώ, βλέπεις... Και ιδίως από το μέρος όπου λέει, ασφαλώωως, πόοοσο την βοηθάν οι φίλοι της, και από τι ειδους βοήθεια χαίρει απο τις ...δημόσιες υπηρεσίες, κατά προτίμηση στα δύσκολα, δε φαντάζομαι να μην έχει ΚΑΙ τέτοιο...

Έχει και λίγο ψητό, ή είναι η ίδια συνταγή με τη σούπα που με τρατάρισες; Είπαμε, λίγη σούπα για "πρώτο πιάτο", γιατί όχι, ιδίως το χειμώνα που κάνει και κρύο, αλλά πάσχω και από αναιμία, χρειάζομαι επομένως πρωτεΐνη... Δε μ'ενδιαφέρει τόοοσο ο υποτιθέμενος "σκοπός" αλλά το αποτέλεσμα: Όπως αυτό στη μαθήτρια της Κath, να πούμε...

"Που να'ξερε", λέει η Καth: Επομένως, το παιδί φοβήθηκε, και δεν εμπέδωσε, ούτε θαύμασε(!!!) πόοοσα πολλά θα μπορούσε να κάνει σε περίπτωση που θα πάθαινε σκπ... Τι λέγαμε περι οίκτου και θαυμασμού, κιόλας; :shifty:

Ευχαριστώ για τη σούπα, πολύ ωραία αλλά δε θα πάρω, κάνει και φούσκωμα, βλέπεις...
Η γιαγιά η Κασσάνδρα
 #47381  από ΑΝΔΡΙΑΝΑ
 Δευ Ιαν 31, 2011 10:33 pm
LL--MM έγραψε:Θαυμάσια! Δε μας κάνεις μια περιλιψούλα, βαριέμαι να κατεβαίνω στου Πατάκη να το χαζεύω, και έχω και σκπ, εγώ, βλέπεις... Και ιδίως από το μέρος όπου λέει, ασφαλώωως, πόοοσο την βοηθάν οι φίλοι της, και η βοήθεια που χαίρει απο τις ...δημόσιες υπηρεσίες, κατά προτίμηση στα δύσκολα, δε φαντάζομαι να μην έχει ΚΑΙ τέτοιο...

Έχει και λίγο ψητό, ή είναι η ίδια συνταγή με τη σούπα που με τρατάρισες; Είπαμε, λίγη σούπα για "πρώτο πιάτο", γιατί όχι, αλλά πάσχω και από αναιμία, χρειάζομαι επομένως πρωτεΐνη... Δε μ'ενδιαφέρει τόοοσο ο υποτιθέμενος "σκοπός" αλλά το αποτέλεσμα: Όπως αυτό στη μαθήτρια της Κath, να πούμε...

"Που να'ξερε", λέει η Καth: Επομένως, το παιδί φοβήθηκε, και δεν εμπέδωσε, ούτε θαύμασε(!!!) πόοοσα πολλά θα μπορούσε να κάνει σε περίπτωση που θα πάθαινε σκπ... Τι λέγαμε περι οίκτου και θαυμασμού, κιόλας; :shifty:

Ευχαριστώ για τη σούπα, πολύ ωραία αλλά δε θα πάρω, κάνει και φούσκωμα, βλέπεις...
Η γιαγιά η Κασσάνδρα

Ωχ δεν μπορώ αυτήν την ακολουθία ανοησιών. Στο φινάλε είναι η γνώμη μου και δεν έχει κάποιον λόγο να έχει λιγότερη βαρύτητα. Να σου πω και κάτι? Δεν θέλω να πείσω κανέναν, εγώ είμαι αυτή που είμαι, έχω τα προβλήματά μου, αλλά είμαι περήφανη για τον εαυτό μου. ΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΛΥΠΗΤΟΣ, ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, ΕΓΩ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΟΥΤΕ ΣΟΥΠΑ, ΟΥΤΕ ΘΑ ΕΝΣΤΕΡΝΙΣΤΩ ΤΗΝ ΚΛΑΨΑ, άσε που νομίζω ότι η σούπα προσφέρεται καλύτερα καπέλο!!!! καυστικό χιούμορ...
 #47382  από LL--MM
 Δευ Ιαν 31, 2011 10:38 pm
Αν το πήρες για χιούμορ, όπως έλεγε η Τζένη καρέζη στο φίλμ "Η Δεσποινις διευθυντής" τότε όντως... πως το έλεγε κιόλας στον Αλεξανδράκη; Σαφώς, το καπέλο της σουπας εσύ το μαγείρεψες, για σένα είναι, λούσου την.
 #47383  από ΑΝΔΡΙΑΝΑ
 Δευ Ιαν 31, 2011 10:52 pm
LL--MM έγραψε:Αν το πήρες για χιούμορ, όπως έλεγε η Τζένη καρέζη στο φίλμ "Η Δεσποινις διευθυντής" τότε όντως... πως το έλεγε κιόλας στον Αλεξανδράκη; Σαφώς, το καπέλο της σουπας εσύ το μαγείρεψες, για σένα είναι, λούσου την.
δεν θα μπω στη διαδικασία να ξεκατινιαστώ μαζί σου, απλά αδιαφορώ και σταματάω να σου απαντάω αφού ό,τι γράφεις το θεωρώ κακεντρεχές και μίζερο. Μείνε στη μιζέρια σου, γιατί μπορεί τη σκλήρυνση να μην την επέλεξες αλλά τη μιζέρια την επέλεξες. Γεια σου γιαγιά Κασσανδρα και σε παρακαλώ μη μου ξανααπευθυνθείς.
 #47384  από LL--MM
 Τρί Φεβ 01, 2011 12:41 am
Η γνώμη σου έχει τη βαρύτητα των επιχειρημάτων της! Γειά σουΕικόνα!
:teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener:


Maestro, νομίζω ότι είναι λάθος που αποτράβηξες αυτό το πράμα. Αποδεικνύει απλουστατα ότι ΔΕΝ υπαρχει αλληλεγγύη μεταξύ μας παρά σε περιπτώσεις απομονωμένες. Το να κρύβεις τη σκόνη κάτω από το χαλί δεν εξυπηρετεί κανένα σκοπό, και το γεγονός, όπως είπες, ότι υπήρξε σύλλογος πασχόντων που διαμαρτυρήθηκε, το αποδεικνύει...
όσο κι αν είχε ανακρίβειες, ο σκοπός του κειμένου ήταν, να βοηθήσει τα παιδάκια να καταλάβουν πως μπορούν να καταφέρουν τα πάντα και να απενοχοποιήσουν την οποιαδήποτε μορφή αναπηρίας.
Το αποτέλεσμα ΔΕΝ είναι αυτό, όμως: Δεν ξέρω ποιός, απο τους πολυάριθμους, ομολογουμένως συλλόγους διαμαρτυρήθηκε, (παντού διαφωνίες έχουμε) αλλά επι τέλους, αυτή είναι απόδειξη ότι η νοοτροπία αυτή ΔΕ βοηθάει τα παιδάκια (ούτε κανένα άλλο άτομο με πρόβλημα υγείας) αλλά, ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ στρώνει το δρόμο στον αποκλεισμό...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Πέμ Απρ 14, 2011 5:21 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
 #47581  από maestro
 Πέμ Φεβ 03, 2011 4:13 pm
Γιαγια Κασσάμδρα, αγαπητη φιλη και συναγωνιστρια, συμφωνω μαζί σου..!
Θελω να πω μονο, πως εγω το κειμενο το εβαλα επειδη, εντυπωσιαστηκε αρκετα η αδερφη μου πρωτα, οταν το ειδε διαβαζοντας με την ανιψια μου τα μαθηματά της..!
Τελικα, αναθεωροντας τις αποψεις μου για το κειμενο αυτο, εχω να πω πως απαιτει αρκετη κριτικη απο την πλευρα μας, ακομα και διαμαρτυρια..!
Αλλα δυστυχως στην Ελλάδα όλα αυτα περισσεύουν..!



ΥΓ
Σχετικά με το συλλογο που διαμαρτυρηθηκε για το συγκεκριμενο κειμενο, δυστυχως επειδη εχει περάσει καποιο χρονικο διάστημα δεν ηταν δυνατον να το βρουμε..!
Παρ' όλα αυτα, εαν μαθω κατι θα ενημερωσω..
 #47590  από LL--MM
 Πέμ Φεβ 03, 2011 7:30 pm
maestro έγραψε:Γιαγια Κασσάνδρα, αγαπητη φιλη και συναγωνιστρια, συμφωνω μαζί σου..!
Θελω να πω μονο, πως εγω το κειμενο το εβαλα επειδη, εντυπωσιαστηκε αρκετα η αδερφη μου πρωτα, οταν το ειδε διαβαζοντας με την ανιψια μου τα μαθηματά της...
Τελικα, αναθεωροντας τις αποψεις μου για το κειμενο αυτο, εχω να πω πως απαιτει αρκετη κριτικη απο την πλευρα μας, ακομα και διαμαρτυρια..!
Οι περισσότεροι εδώ μέσα την έχουν βαρεθεί την κριτική, όσο για τη διαμαρτυρία, "Δε βγάζω τίποτα έτσι" λένε, "αυτά απαιτούν υπερβολική σκέψη... δε βαριέσαι.." Αποδέχονται αμάσητα, απλούστατα... και θεωρούν ότι η δική τους αποδοχή της όποιας δυσκολίας είναι ...αυτοσκοπός. Κρίμα!
[youtube]sScmvnEkWpE[/youtube]Οι φίλοι μας οι Ιταλοί εκαναν αυτά τα cartoons, σε ανάμνηση της 60ετίας από τότε που κατάφεραν να βγάλουν το Μουσολίνι από τη μέση: Ωστόσο, στη σχέση μου με τον "ομόνυμο" του νευρολόγο εκείνον, πάντως, είμαι ακόμα σε κουτί... :cry:


Αλλα δυστυχως στην Ελλάδα όλα αυτα περισσεύουν..! Όπως το λές...

Είναι φυσικό, στην αρχή όλοι εντυπωσιαζόμαστε όταν καταδέχονται οι υγιείς ν'ασχοληθούν μαζί μας. Όταν καταλάβουμε τι λένε, είτε αποδεχομαστε την άρρωστη νοοτροπία τους ΠΟΥ, ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΚΑΤΗ, ΦΟΒΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ (είναι, δηλαδή, η σκπ ο "μπαμπούλας") για να μας αποδεχτούν, είτε σηκώνουμε φωνή (βοώντος εν ερήμω, στην περιπτωση) ή μένουμε στο κουτί


ΥΓ.Σχετικά με το συλλογο που διαμαρτυρηθηκε για το συγκεκριμενο κειμενο, δυστυχως επειδη εχει περάσει καποιο χρονικο διάστημα δεν ηταν δυνατον να το βρουμε..!
Παρ' όλα αυτα, εαν μαθω κατι θα ενημερωσω..
Να είσαι καλά, χαίρομαι που δεν είμαι ρινόκερος!*
*Ευγένιος Ιονέσκο, http://www.scribd.com/doc/9110964/%CE%9 ... E%BF%CF%82 Το τέλος του έργου, ιδίως, είναι σοφό!