• σιταρόχορτο...

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #38130  από litsa
 Τρί Σεπ 07, 2010 7:34 pm
http://reiki.pblogs.gr/2009/03/sitaroho ... oyrgo.html

http://sitarohorto.blogspot.com/

κανει καλό στη σκπ

οι Γιαννιώτες τι λένε?
την γνωρίζουν την κυρία που το φτιάχνει
 #38135  από soulla
 Τρί Σεπ 07, 2010 7:56 pm
το είχα ακούσει κάποτε..και είδα και πως παρασκευαζεται...αλλά δεν το έκανα ποτέ..αν δοκιμάσει κάποιος και δει αποτελέσματα λέει και σε μας :romance-kisscheek:
 #38143  από LL--MM
 Τρί Σεπ 07, 2010 9:31 pm
Σοβαρά; Βρε Λιτσάκι μου, χίλιες συγγνώμες, αλλά άν έκανε τόοοσα αποδεδειγμένα καλά, σίγουρα θα είχε κατατεθεί φάκελος στο FDA, το γνωστό, και εδώ στον ΕΟΦ... Δυστυχώς, εγώ το μόνο που καταφέρνω να θυμάμαι είναι μια γνωστή πρωϊνή παρουσιάστρια, που της είχαν στείλει προ ετών κάτι κασέτες με "ιαθέντες" καρκινοπαθείς, κι άρχισε να "ανακρίνει" κάπως πιο σθεναρά τη "θαυματοποιό", καθ'ότι είχε πάσχοντα άτομα στο προσωπικό της περιβάλλον, και κατάλαβε ότι το θέμα τουλάχιστον "έπασχε", από επιστημονικής απόψεως, οπότε κρατούσε δύσκολα τα δάκρυα στο τέλος...

Βέβαια, γιατί να μην το δοκιμάσουμε ΚΑΙ αυτό το σιταρόχορτο, αλλά άν περιμένουμε κάτι, που μπορεί, ίσως να γίνει ή να ΜΗ γίνει δε θ'απογοητευτούμε μετά; Σαν πρόσθετο διατροφής πάντως, γιατί όχι; Το μόνο που θα ξοδέψουμε θα είναι "λογικά" ποσά χρημάτων...

Ακόμα και ο Ζαμπονι έχει μπεί στο pubmed, και είναι και peer reviewed, και παρ' όλα αυτά του γίνεται άγριος πόλεμος... (Θα μου πείτε, για κάτι σιταρόχορτα και τα παρόμοια ΔΕΝ τα κάνουν κάτι τέτοια, διότι είναι ανάξια προσοχής, πριν τις ελάχιστες πανεπιστημιακές έρευνες, κι ακόμα και επικίνδυνα, κατά τεκμήριο...)

Η γιαγιά η Κασσάνδρα

Και τώρα μόλις είδα, ότι η μετάφραση έχει γίνει από μηχανή... Πολύ "saldwner" φαίνεται το όλο θέμα... Δε βρέθηκε ούτε ένας έλληνας γιατρός να κάνει μια έρευνα που θα το υποστηρίξει, αφού δε ρισκάρει πολλά μιας και κανένας ακόμα δεν πήγε εναντίον του σιταρόχορτου αυτού;; ;) :-D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Τρί Σεπ 07, 2010 11:11 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
 #38146  από kate2002
 Τρί Σεπ 07, 2010 10:16 pm
πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο...
 #38159  από LL--MM
 Τετ Σεπ 08, 2010 12:47 am
Eχω όντως ακουστά ότι γίνεται αυτό με τους αστακούς, άν και δεν έχω μαγειρέψει ποτέ μου, αλλά δεν τα λυπάσαι, βρε αθεόφοβε, τα κοτοπουλάκια; :cry: :cry:
:roll: :roll:
:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
 #38208  από Θανάσης
 Τετ Σεπ 08, 2010 12:34 pm
Στο δεύτερο link, του πρώτου post,
διάβασα μέχρι το τέλος όπου δίνει τηλέφωνο και πόλη.
Έβαλα το τηλέφωνο στο google για να δώ περισσότερες πληροφορίες
και βγαίνει και για κατάλυμα ΄Β κατηγορίας με 6 δωμάτια στο Πέραμα Ιωαννίνων.
 #38217  από sunny
 Τετ Σεπ 08, 2010 1:26 pm
Ψάχνοντας σήμερα να δω τι είναι αυτό το πράγμα, βρήκα μερικά ακόμα sites περί του σιταρόχορτου και του Ινστιτούτου ζωντανής διατροφής στα Γιάννενα τα οποία και παραθέτω (με κάθε επιφύλαξη όμως, καθώς δεν έχω ιδέα γύρω από την αποτελεσματικότητα αυτής της φυσικής ουσίας).

Σ' αυτή τη σελίδα έχει κάποιες πληροφορίες για τους ιδρυτές του Ινστιτούτου και για τις ασθένειες που υποτίθεται ότι το σιταρόχορτο θεραπεύει.

http://www.bionews.gr/bionews/050/wigmor.htm

Ενα άλλο site, δίνει στοιχεία επικοινωνίας για όποιον θέλει να καλλιεργήσει σιταρόχορτο (δεν διευκρυνίζει αν πρόκειται για σπιτική καλλιέργεια ή αγροτική), διαθέτει έτοιμο προς πώληση φρέσκο, ειδικούς αποχυμωτές κλπ

http://www.biomelissanthi.gr/super-trofes.html

και εδώ πάλι παρόμοιες πληροφορίες

http://www.diatrofologiki.gr/details2.p ... 829&page=2
 #38219  από kate2002
 Τετ Σεπ 08, 2010 1:32 pm
στο περαμα ειναι το παζαρι τωρα. μηπως ο υπευθυνος της επιχειρησης ηρθε να διαφημισει το προιον του και... καταλυει εκει; λεω εγω τωρα... :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
 #38222  από sunny
 Τετ Σεπ 08, 2010 1:40 pm
Ξέρω και εγώ?? Τι να σου πω? Πρώτη φορά άκουσα για σιταρόχορτο. Στην αρχή υπέθεσα ότι θα είναι κατί σαν φύτρες που βάζαμε σε μπαμπάκι τις φακές στο σχολείο, αλλά εδώ κάνουν οργανωμένες καταστάσεις. Εμένα αυτό που με κάνει επιφυλακτική είναι όλο το κατεβατό των ασθενειών. Δηλαδή, όταν βλέπω ότι θεραπεύει από καρκίνο μέχρι....πυτιρίδα με πιάνουν τα νεύρα μου γιατί μου ακούγονται κομπογιαννίτικα όλα αυτά... :violence-pistoldouble:
 #38223  από litsa
 Τετ Σεπ 08, 2010 2:00 pm
παιδιά ουτε το ήξερα ουτε τίποτα..
απλα μου το ειπε η ασφαλίστρια μου, που της το ειπε μία κοπέλα που εχει καρκινο, και την εχει βοηθήσει...

μου ειπε το σαιτ ...αλλά δεν βρηκα και εγώ κάτι ενδιαφέρον... μπορεί όντως να εχει μία βάση αλλά δεν εχω τρελαθει κιόλας...

αληθεια τηλ πηρε κανείς? γιατί εγω δεν εχω προλάβει ...

ειμαι περίεργη ...

θα δω και τα σαιτ που αναρτησατε..
:techie-studyingbrown:

τα ειδα και ειναι ενδιαφέρον ...όχι για να σωθώ ... απλά μια που δεν παιρνω καμια βιταμίνα ..λεω να το δοκιμάσω...

μου ειπε και κάτι άλλο η ασφαλιστρια και πρεπει να το διασταυρώσω .. οτι καποιος εκανε βλαστοκυτταρα και ειναι πολύ καλύτερα..
μολις τον παρω τηλ θα σας ενημερώσω