• ΕΡΩΤΗΣΗ........

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #37106  από ΜΑΤΙΝΑ
 Κυρ Αύγ 29, 2010 1:27 pm
Οχι Νικο αλλη εξεταση δεν εκανα.Την περιοδο που ειχα την ασταθεια πηγα και σε ΩΡΛ,εκανα λαβυρινθο,ηταν ολα φυσιολογικα.Με εβαλε τοτε αυτος να περπατησω,ευθεια υποτιθεται,με κλειστα τα ματια.Εγω πηγα οριζοντια και επεσα και πανω στον τοιχο.Γυρναει και λεει στην κολλητη μου,που την ηξερε να με παρει και να με παει κατευθειαν σε νευρολογο.Θελω να πω πως η ασταθεια που ειχα διαπιστωθηκε και απο ιατρο
 #37197  από Θεόφιλος
 Τρί Αύγ 31, 2010 2:09 am
Προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει με αυτή την ασθένεια. Έχω διαπιστώσει ότι δεν γνωρίζουμε καθόλου περί τίνος πρόκειται. Αφορμή είναι οι εμπειρίες που έχω διαβάσει εδω μέσα σε διάστημα ενός μήνα. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είμαστε πειραματόζωα των φαρμακευτίκων και τον άσχετων γιατρών.
Ερώτηση: Πως γίνεται δημόσιο νοσοκομείο (υποτίθεται εξειδικευμένο στη ΠΣ) να δίνει γνωμάτευση και ιντερφερόνη για ΠΣ με αρνητική παρακέντηση και επίσημα με ένα επεισόδιο σε διάστημα τεσσάρων ετών;
Γιατρός θα πρέπει να γίνεται κάποιος επειδή θέλει να βοηθήσει τον ασθενή. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει και δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ στην γ...κοινωνία που ζούμε.
Βαρέθηκα! Την τελευταία εβδομάδα γνώρισα 8 άτομα τα 6 είχαν ΠΣ!
Εάν, λέμε τώρα... ότι αποδείξουμε ο καθένας από εμάς ότι δεν έχουμε ΣΚΠ μετά ποιός θα φταίει που θα γίνουμε δολοφόνοι;

Ματίνα, είχα και εγώ ίλιγγο πήγα σε ΩΡΛ διάγνωση λαβύρινθος. Ο νευρολόγος διάγνωση δεν έχεις λαβύρινθο πάρε αντικαταθλιπτικά. Τι να πιστέψω! Τι να περιμένω!Τι όνειρα να κάνω και με τι ψυχολογία να προχωρήσω;
Ευχομαι Ματίνα όχι μόνο σε εσένα σε όλο τον κόσμο, να μην έχεις αυτή την κερδοφόρα για άλλους(φαρμακευτικές, γιατροί), καταστροφική όμως για τον ασθενή νόσο!
 #37220  από ΜΑΤΙΝΑ
 Τρί Αύγ 31, 2010 12:11 pm
Θεοφιλε μου κανει εντυπωση που βαση αυτων των κριτηριων σου δωσανε διαγνωση.Εισαι και σε φαρμακευτικη αγωγη?Για τους κυριους νευρολογους εχω να πω πως ειναι ιδιοι και απαραλακτοι με πληθος αλλων κερδοφορων ειδικοτητων γιατρων.Τους ξερω καλα,εργαζομαι 11 χρονακια σε νοσοκομειο.Το χρημα και η επαρση που νιωθουν εχει μεταλλαξει τους περισσοτερους απο δαυτους απο ανθρωπους σε ...................Οσο για μενα,δεν μπορει κανεις τους να αξιολογησει τις εστιες στις μαγνητικες,ουτε και τα συμπτωματα(ιλιγγους,ασταθεια).Ε βεβαια δεν το παθανε αυτοι,lexotanil δωσανε γιατι λεει οι μυες του αυχενα ηταν σε ασχημη κατασταση λογω στρες.Φυσικα και δεν τα πηρα ποτε.Θα μου πουν αυτοι στρες?Δεν ξερω εγω τον εαυτο μου?Σας πληροφορω καθολου στρες δεν ειχα εκεινη την περιοδο,αργοτερα απεκτησα καθως με βαζανε ανα 6μηνο να κανω μαγνητικες χωρις να λενε τιποτα για ms
 #37224  από βάλια
 Τρί Αύγ 31, 2010 12:24 pm
Βρε ΜΑΤΙΝΑ,γιατί βάζεις τελίτσες και δε το λες...Έτσι να το ευχαριστηθούμε όλοι!!!!
 #37593  από Maraki28
 Παρ Σεπ 03, 2010 8:20 pm
Καλησπέρα παιδιά έχουμε πολύ καιρό να τα πούμε και ελπίζω να είστε όλοι καλά.
Ματίνα θέλω να σου κάνω μια ερώτηση: Μήπως έπαιρνες αντισυλληπτικά χάπια και κάπνιζες ταυτόχρονα???? Αν ναι πες το στο νευρολόγο σου γιατί κι εγώ άτυπες εστίες απομυελυνωτικής νόσου έχω και μετά απο παρα πάρα πάρα μα πάρα πολύ ταλαιπωρία ο γιατρός μου μου είπε ότι για όλα ευθύνεται αυτός ο συνδυασμός. Προκλητά δυναμικά καθαρά, παρακέντηση καθαρή και συμπτώματα ακριβώς ίδια με της ΣΚΠ. Η ζημιά είναι μόνιμη αλλά σταθερή, βέβαια για τα επόμενα δυο χρόνια στενή παρακολούθηση και μαγνητικές για να απολείσουμε και την παραμικρή πιθανότητα σκλήρυνσης. Κάθε φορά που έχω κάποια συμπτώματα όπως μουδιάσματα ή πόνο (μόνο αυτά έχω) πάω και με βλέπει και καμιά διαφορά στη νευρολογική εξέταση.
Ο γιατρός μου είπε να είμαι ήρεμη και να μη δίνω σημασία στα συμπτώματα απλά να τον ενημερώνω για το οτιδήποτε. Πρέπει λέει να αποφεύγω τη ζέστη όπως ο διάολος το λιβάνι!!! :violence-uzi: , και η αλήθεια είναι ότι όταν έχει ζέστη δεν μπορώ καλά καλά να περπατήσω. Ξεκίνησα χάπια που με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ.
Η διάγνωσή μου στην ουσία είναι σκήρυνση αλλά όχι σκλήρυνση αν καταλαβαίνεις τι εννοώ :violence-uzi: :violence-uzi: .
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και είμαι στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε διευκρίνηση :greetings-waveyellow: :romance-kisscheek:
 #37623  από ΜΑΤΙΝΑ
 Σάβ Σεπ 04, 2010 2:48 am
Μαρακι ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα οχι,δεν εχω παρει ποτε αντισυλληπτικα.Και για να πω την αληθεια δεν καταλαβαινω τι εννοει ο γιατρος σου οτι εχεις σκληρυνση αλλα οχι ακριβως σκληρυνση....
 #37661  από Maraki28
 Σάβ Σεπ 04, 2010 12:05 pm
Εννοεί ότι έχω τα τυπικά συμπτώματα της ΣΚΠ όπως μουδιάσματα και πόνους (η κόπωση μου πέρασε με τα χάπια), λόγω της βλάβης που έχει υποστεί ο εγκέφαλος, όμως δεν πρόκειται να προχωρήσει άλλο και να επηρεαστεί άλλο το ΚΝΣ. Δημιουργήθηκε μια βλάβη και σταματάει εδώ.
 #38406  από Vasso
 Πέμ Σεπ 09, 2010 7:47 pm
Κι αυτό προκλήθηκε από το συνδυασμό αντισυλληπτικών - καπνίσματος και μόνο;
Αν είναι να πάω να κοιταχτώ...
 #38419  από Maraki28
 Πέμ Σεπ 09, 2010 9:58 pm
Έτσι μου είπε ο γιατρός. Αλλά γιατί να κοιταχτείς κοπέλα μου? Έχεις κανένα σύμπτωμα?? :romance-caress: Αν παίρνεις αντισυλληπτικά και καπνίζεις σταμάτα τα ΑΜΕΣΩΣ είναι καταστροφή σκέτη αυτοκτονια ρε παιδί μου! :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette:
Σε πλοιοψήφία ο συνδυασμός προκαλεί σοβαρές θρομβώσεις και εγκεφαλικό. Σε μένα προκάλεσε το χειρότερο που θα μπορούσε. Σε λίγους μήνες θα ξανακάνω μαγνητική άντε να δούμε :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: